Naudoti automobiliai – ką reikia žinoti

naudoti_automobiliaiKas gali būti paprasčiau, negu nupirkti naują automobilį? Potencialiam savininkui, turinčiam tam tikrą pinigų sumą, visas rūpestis susideda iš to, kad apsispręsti markės ir modelio išrinkime. O po to atvažiuoti iki firminio autosalono, kur pasiūlys ir spalva, ir komplektaciją ir garantinį aptarnavimą. Kitas dalykas – naudoti automobiliai: pasivažinėjimas po vietines ir užsienio automobilių turgavietes, amžina baimė būti apgautam, plius papildomos sąnaudos automobilio aptarnavimui, remontui ir t.t. Bet, vis dėlto, šiai dienai dauguma mūsų piliečių linkusi antrajam variantui. Todėl čia bus instruktažas kaip teisingai išsirinkti ir patikrinti tai, kas turės artimiausią laiką būti Jūsų garaže.

Taigi, Jūs jau esate apsisprendę dėl tam tikro automobilio pirkimo. Paruoškite ir paimkite su savimi mažą magnetą, kurį įvyniokite į audinį tokių būdų, kad jeigu bus prispaustas prie šaldytuvo durų – laikytusi, bet visiškai nestipriai. Jisai padės nustatyti automobilio dangos storį, tai yra glaistytas jis ar ne, buvo avarijoje ar ne. Dar paimkite su savimi mažą veidrodėlį, žibintuvėlį, kreidą, skudurą, kad rankos ir keliai būtų švaresni.

NAUDOTI AUTOMOBILIAI: PATARIMAI PERKANT.

Iš pradžių nustatykite ar  automobilis buvo perdažomas, jei taip, tai visas ar dalinai. Jeigu buvo perdažomas, reiškęs buvo avarijoje ar mašinos dangą surūdijo. Šie dalykai sumažino automobilio tarnavimo laiką ir jo kainą. Automobilis privalo būti švarus, nes ant purvino auto labai sunkiai įžiūrėti kėbulo defektus. Sulyginkite stogo, kapoto, sparnų, bagažinės, durų paviršius. Bet kokios lipnios juostos, pavadinimai yra dažnai, kad paslėpti kėbulo defektus.

automobiliai
Images with Used cars

Iš lėto palengva atlenkite gumines sandaras ant stiklų, bagažinės dangčio, durų ir nustatykite, ar yra skirtumas faktūroje ir atspalviu spalvų. Tai yra būdinga patikrinti mašinose iš rytų užsienio. Vakarų užsienio mašinose gali to ir nebūti, bet riba tarp naujos spalvos palei gumininę sandarą bus pastebima. Dažų pėdsakų neturi būti jokiose guminiuose sandarose ir plastikiniuose kėbulo detalėse.

Atidarykite kapotą ir palyginkite dažus ant durelių iš lauko pusės ir po kapotu. Kol kapotas atidarytas, įdėmiai apžiūrėkite lonžeronus. Jeigu buvo smūgis ir jas išėmė, vistiek bus pėdsakai: sugadinti dažai ir  suėjimai ant metalo paviršiaus.

Pas kiekvieną mašiną yra vietos, kuriuose jinai pradeda rūdyti. Pas automobilius iš vakarų, tai dažniausiai būna ratų arkos rajone, ypač užpakalinių. Po plastikiniais dengtuvais kurie yra šalia ratų arkų arba tiesiogiai ant arkų. Korozija taipogi būna po guminiais sandaromis ant stiklų, durų arba bagažinės. Atsiminkite: automobilis rūdija iš dešinės pusės dažniau negu iš kairės. Pradėti apžiūra dėl rūdies, reikia iš dešiniojo užpakalinio sparno ir ratų arkos, panaudojant magnetą. Atsargiai reikia elgtis su mašinomis, kurios padažytos į baltą spalvą, o taipogi su tomis, pas kurias ratų arkos yra uždengtos plastikiniais dengtuvais ir daug visokių kitų spoilerių. Įprastai balta spalva yra dažomos stipriai užglaistytos mašinos, o po dengtuvais slepia kaip kada defektus ir koroziją.

Patikrinkite ar užsidarinėja duris. Jos turi užsidarinėti vienodai, su vienodu garsu, nesvarbu ar stipriai ar lengvai uždarėte duris. Jeigu tai nėra taip, reiškęs kai kurie tarpai tarp kėbulo detalių nėra vienodi, o tai nėra gerai.

Atkreipkite dėmesį į ratus. Svarbiausia, kad guma būtų vienodai sunaudota, o ant ratlankių nebūtų smūgio pėdsako. Jeigu ratlankis lydinys, tai po smūgio jame gali atsirasti plyšys, nes ratlankiai yra labai trapūs.

Dabar apie variklį. Kas yra po kapotu, viskas turi būti švarų. Mašina juk buvo ruošiama pardavimui. Jeigu to nebuvo padaryta, reiškęs kažką norimą paslėpti. Pavyzdžiui, variklį su alyvos nutekėjimu yra sunku nuplauti vienu plovimu, nes šalia varžtų galvučių, poveržlių visada būna buvusių nešvarumų padariniai, tai yra po alyvos nutekėjimo. Štai čia dulkės ir bus naudingos. Apžiūrėkite visas detales ir variklio agregatus beieškant alyvos nutekėjimo. Tai gali būti lengvai pastebimas prakaitavimas, bet atsiminkite: ant visiškai gero variklio nebūna alyvos nutekėjimo. Bent mažytis nutekėjimas, nusako, kad yra padidintas spaudimas variklyje dėl cilindro stūmoklio nusidėvėjimo, arba kitas aspektas, kad variklis buvo perkaitintas ir guminiai tarpikliai prarado savo elastines savybes.

Nežymus alyvos nutekėjimai viršutinėje variklio dalyje – iš po vožtuvinio dangtelio, mažiau pavojingi, negu nutekėjimai žemutinėje dalyje, iš alkūninio veleno, padėklo, alyvos jutiklio, filtro. Alyvos nutekėjimai žemutinėje variklio dalyje turi savybe transformuotis į pilną nutekėjimą.

Išimkite alyvos lygio variklyje matuoklį. Alyva turi būti pagal prie viršutinės ribos jutiklyje, skaidrus šviesai ir be jokių mažiausiųjų taškelių. Jeigu variklis dizelinis, alyva bus juoda. Jinai gali būti juoda ir benzininiame variklyje dėl įvairių priedų panaudojimo, bet abiejuose atvejuose, alyvos lašelis ant šviesos turi būti šiek tiek skaidri. Jeigu tai ne taip, alyvą reikia keisti.

Atkreipkite dėmesį į rūdžių pėdsakus, net į mažai pastebimus, kur yra radiatoriaus užpylimo galvutė. Jeigu yra rūdis, reiškia, kad kažkada variklis buvo perkaitintas. Rūdžių būvimas išplėstame bake nusako apie tą patį. Atidarykite radiatoriaus išsiplėtimo bako dangtelį ir apžiūrėkite ją. Visuose dangtelio guminiuose santvarose neturi būti jokių įtrūkimų. Esant įkaitintam varikliui, radiatoriaus dangtelį reiktų atidarinėti labai atsargiai, nes sistema yra didelio spaudimo būsenoje ir galima stipriai nudeginti rankas. Aušinimo skystyje neturi būti alyvos trupučių. Jų būvimas, reiškia variklio gedimą.

Reikia apžiūrėti visus guminius elementus variklyje. Ant jų neturi būti įtrūkimų. Ypatingą dėmesį sutelkite į generatoriaus diržą, pompos ir t.t. Taipogi , pažiūrėkite į vidinių diržų būklę. Įtrūkimai byloja, kad diržai seni ir nepatikimi. Apžiūrai naudokite žibintuvėlį ir veidrodėlį.

Užveskite variklį. Joks starterio zirzimas yra neleistinas. Variklis privalo  užsivesti iš karto ir greitai ( “sprogimu” ) nepriklausomai nuo to, karštas ar šaltas. Jeigu benzininis variklis neužsiveda daugiau negu dvi sekundes, reiškęs jis blogai sureguliuotas.

Esant veikiančiam varikliui, atsargiai atidarykite dangtelį kur yra pilama alyva. Įsitikinkite, kad iš vidaus ” nori ” iššokti alyvos lašeliai ir viduje yra alyvinis rūkas. Jeigu yra atidarytas dangtelis ir apytiksliai prie 1000 aps/m išeina duslintuvo garai, reiškia karteryje per didelis spaudimas ir stūmoklių grupei reikalingas remontas. Aptikti per didelį karteryje spaudimą galima ir kitu būdu. Esant neutraliai pavarų dėžės padėčiai, dirbant varikliui, dangtelis šokinėja, tai greičiausiu laiku variklis pareikalaus remonto, o iki to bus padidintas alyvos sunaudojimas.

Tegul variklis padirba, kad taptu šiltesnis. Jeigu automobilyje yra atjungiamas temperatūros jutiklio dėka ventiliatorius radiatoriaus
aušinimo ventiliatorius, sulaukite kai jis įsijungs ir per tam tikrą laiką vėlgi įjunkite. Įsitikinkite, kad termo reguliacinė sistema veikia. Gerai veikiančiuose automobiliuose temperatūros parodymo rodyklė randasi per vidurį.

Dabar galima staigiai ir pilnai nuspausti greičio pedalą ir iškarto jį atleisti. Pakartokite tai, dar kartą, kai ir vėl bus maži apsisukimai. Jokių dundėjimų neturi būti. Spaudžiant greičio pedalą variklis turi viena kartą krūpčioti ir staigiai, be pertraukos, padidinti apsukas. Apsukoms mažinantis jokių variklio krūpčiojimų neturi būti. Dabar labai minkštai iš lėto nuspauskite greičio pedalą ir kai variklis ” išsisuks ” iki 3000 aps/min, staigiai pedalą atleiskite. Jokie pertrūkimai ir krūpčiojimai yra irgi neleistini.

Patikrinkite duslintuvo garų dūmingumą. Esantis mažiems apsukoms dūmų praktiškai ir nematyti iš duslintuvo. Paspaudus pedalą, dūmai pradeda būti matomi, turi būti lengvos šviesiai mėlynos spalvos. Juodi dūmai reiškia, kad kuro sistema nėra gerai veikianti. Mėlyna šviesa – patekimas į degimo kamerą alyvos, aušinimo skysčio arba vandens. Kai būna šalti, drėgni orai, dūmų spalva nėra visiškai adekvatus įrankis, kad nuspręsti ar variklis geros būklės.

Įsėkite į automobilį ir variklį išjungus įjunkite uždegimą, bet nepilnai pasukus raktus. Tai padarius, variklis neužsives, bet užsidegs prietaisų skydelio raudonos lemputės, kur privalo būti alyvos avarinio spaudimo lemputė ( dažniausiai pradeda degti kai spaudimas yra žemiau už  0,3 kg/kv.cm. ), akumuliatoriaus neveikimo lemputė ir žvakių nebuvimo lemputė ( pas automobilius su dizeliniais varikliais ). Paskutinė lemputė turi baigti degti po 1-6 sekundžių, priklausomai nuo variklio temperatūros ir dar po 3 sekundžių lengvas spraktelėjimas rėlės po gaubtų ( tai palaipsniui sumažėjo šilumos žvakių įtampa ).

Dabar užveskite automobilio variklį. Visos raudonos lemputės turi greitai nebedegti, be atidarytų durų signalinės lemputės, jeigu duris atidarytos, baigs degti ir stovėjimo stabdžių  signalinė lemputė ( jeigu stovėjimo stabdis įjungtas ). Palaukite 10-15 sekundžių, išjunkite mašinos variklį ir vėl įjunkite uždegimą, bet nepilnai. Dabar jeigu variklis geras, alyvos avarinio spaudimo lemputė neturi degti, nes tepimo sistemoje yra didelis spaudimas. Ir jinai palaipsniui dingsta dėka alkūninio veleno guolių spragų. Kuo mažesnės spragos ( tai mažesnis variklio susidėvėjimas ), tuo greičiau lempute užsidega. Pas gerą variklį, alyvos spaudimas dingsta iki 5 sekundžių. Jeigu lemputė beveik iš karto užsidegė, tai variklis jau tikrai nebesveikas.

Tikrinant automobilį su priekiniais varančiais ratais, reikia ant plataus kelio privažiuoti prie kalnelio, sustoti prie jo, staigiai išsukti ratus ir greitai startuoti. Po to, jei posūkis buvo kairysis, pakartoti tą pati su dešiniuoju. Jeigu varantieji ratai gerame stovyje, jokių spragtelėjimų neišgirsite. Jeigu pradedant važiuoti išgirstate 1-2 spragtelėjimus, reikia tada remonto.

Sustokite ant kalnelio ir patikrinkite kaip dirba stovėjimo stabdis. Efektyvumą stabdžio galima patikrinti, jeigu jį įjungti ir lėtai pradėti važiuoti. Jeigu mašina pasiliks vietoje ir užges variklis, tai stovėjimo stabdžių sistema dirba tvarkingai. Jeigu variklis neužges, tai reikės sankabos frikcinių uždengalų pakeitimo.

Jeigu automobilyje stovi automatinė pavarų dežė, įjunkite ją į D padėtį ir atleiskite stovėjimo stabdį. Automobilis privalo stovėti vietoje. Šiek tiek paspauskite ant greičio pedalo – jis privalo pajudėti. Apsisukite ir užvažiuokite ant kalnelio atbulai. Judėjimas privalo prasidėti lengvai, iš karto nuspaudus greičio pedalą. Jeigu, kad užvažiuoti ant kalnelio atbulai reikia variklio apsukas padidinti iki 1500 aps/min ir daugiau, tai pavarų perjungimo dėžė susidėvėjoir greitai mašina visai ant kalnelio neužvažiuos.

Patikrinkite automobilyje stabdžius: staigiai sustabdykite ant sauso asfalto, išeikite ir apžiūrėkite stabdymo pėdsakus. Jie turi būti simetriški, o stabdymui esant, mašiną neturi nuvesti į šoną. Ekstremaliam stabdymui esant, paprasta mašina nėra valdoma, tai yra vairą pasukus, mašina nekeičia važiavimo krypties. Mašinos, kurios aprūpinti ABS, stabdant, neturi zirzėti padanga ir sukant vairą privalo būti valdomos. Po lengva spaudžiant ant stabdžio pedalo, neturi būti pastūmimų, o salone neturi girdėtis stabdymo diskų garso.

Pasukinėkite vairą. Jokių stuktelėjimų neprivalo būti. Jeigu ratiniame diske yra angos, pabandykite apžiūrėti stabdymo diską. Jis turi būti absoliučiai lygus ir blizgantis. Jeigu diskas ne lygus, tai greičiausiai jis neblogai padirbėjo trinantis į stabdžių kolodėlę, kai joje nebuvo stabdžių uždangalo ( kuri laiku nepakeitė ).

Panaudojant savo svorį, pastumkite savo rankomis kiekvieną automobilio kampą. Jeigu mašina daro antrąjį stūmimą, tai liudija apie blogus amortizatorius. Jokių stuktelėjimų irgi neprivalu būti.

NAUDOTI AUTOMOBILIAI: IŠVADOS.

Perkant naudotą automobilį, dvi galvos už vieną geriau, paimkite su savimi žinovą.